عمومی

تاثیر آب آشامیدنی سالم بر کودکان

بدن ما بیش از آن که به غذا نیاز داشته باشد، برای ادامه حیات خود به آب نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است که انسان قادر است بدون وجود غذا تا 50 روز زنده بماند، امـا آب به عنوان اصلی‌ترین ماده مورد نیاز برای حیات تلقی شده و بدون آن فقط چند روز می‌توان دوام آورد. مصرف آب سالم به صورت مداوم از اهمیت بسزایی برخوردار است. تنظیم درجه حرارت بدن، انتقال مواد مغذی و اکسیژن و سلامت بافت‌های بدن از جمله مواردی هستند که نیاز به آب دارند و در حالت کلی می‌توان گفت بدن برای انجام تمامی فعالیت‌های فیزیولوژیکی خود نیاز به آب دارد.

در این میان کودکان به دلیل رشد، فعالیت و جنب و جوش زیادی که دارند به مصرف آب بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند و مصرف آب سالم و کافی برای رشد آن‌ها الزامی است.

آب سالم برای کودکان چه آبی است؟

در حالت کلی آب سالم به آبی اطلاق می‌شود که عاری از هرگونه املاح و آلاینده‌های بیماری زا باشد. اما آب مصرفی سالم برای کودکان کمی متفاوت‌تر است. کودکان به خاطر این که از مکانیزم دفاعی ضعیف‌تری برخوردار هستند و سلول‌های بدنشان در برابر برخی از مواد توانایی مقابله و دفاع را ندارد پس بنابراین باید به آب مصرفی آن‌ها بسیار اهمیت داد. زیرا که آب به صورت مستقیم وارد بدن شده و ممکن است موجب ایجاد برخی از بیماری‌ها شود. از جمله این مواد می‌توان به فلوراید داخل آب اشاره کرد.

شاید این جمله برای برخی از افراد تعجب برانگیز باشد زیرا همان گونه که می‌دانیم فلوراید یک ماده موثر در آب می‌باشد که مانع از پوسیدگی دندان و استخوان در کودکان و بزرگسالان می‌شود. اما مصرف این ماده در کودکان موجب ایجاد فلوئوروزیس دندانی می‌شود که خطوط سفید، لکه، تغییر رنگ و یا حفره بر روی دندان را به دنبال خواهد داشت. همچنین مصرف فلوراید برای کودکان موجب ایجاد بیماری سرطان و یا تغییر در رشد مغزی کودکان می‌شود. به همین منظور بهتر است کودکان از آب سالم و بدون فلوراید بیاشامند تا دچار چنین عارضه‌های جبران ناپذیر نشوند.

مضرات ناشی از عدم مصرف آب سالم در کودکان

مصرف روزانه 8 لیوان آب برای هیدراته نگه داشتن بدن الزامی است. هیدراته نگه داشتن بدن به خصوص در کودکان از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و عدم تامین آب مورد نیاز و کافی برای آن‌ها مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. در قسمت زیر به بررسی برخی از این مشکلات می‌پردازیم:

  • تحت الشعاع قرار دادن پوست

وظیفه اصلی پوست، محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا، میکروب‌ها و باکتری‌ها بوده و موجب عدم ورود آن‌ها به بدن می‌شود. آب نقش بسزایی را در ایجاد حالت ارتجاعی پوست دارد و در صورت عدم مصرف آب سالم در کودکان، این حالت ارتجاعی از بین رفته و موجب خشکی و ترک پوست در آن‌ها می‌شود. این ترک‌ها در کودکان که غالبا از سیستم دفاعی ضعیف‌تری برخوردار هستند، محل بسیار مناسبی برای ورود باکتری و عوامل بیماری‌زا خواهد بود. علاوه بر آن موجب ایجاد برخی از حساسیت‌های پوستی خواهد شد و پیری زودرس پوست را در پی خواهد داشت.

  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش با مصرف آب سالم در کودکان 

دستگاه گوارش و اهمیت آن در سوخت و ساز مواد غذایی، تجزیه و جذب آنان بر همگان روشن است ولی در کودکان و نوجوانان این امر بیش از بیش اهمیت پیدا کرده و عدم مصرف آب سالم در کودکان موجب ایجاد اختلالات گوارشی خواهد بود. همچنین مصرف آب سالم و کافی در افراد و کودکان موجب انجام عملیات سم زدایی بدن شده و به دفع سموم بیماری‌زا کمک فراوانی می‌کند. برخی از میکروب‌ها و باکتری‌ها اگر دفع نشوند در دستگاه گوارش رشد کرده و موجب ایجاد بیماری و عفونت می‌شوند. حال مصرف آب سالم و کافی می‌تواند این باکتری‌ها را به راحتی دفع کرده و بدون ایجاد مشکل از بین ببرد.

  • عدم فعالیت درست مغز

کودکان دائما در حال رشد و تکامل هستند و مرکز این تکاملات مغز است. تحقیقات نشان می‌دهند آن دسته از کودکانی که به میزان مورد نیاز آب سالم مصرف کرده‌اند نسبت به کودکانی که از این موهبت محروم بوده‌اند از عملکرد مغزی بهتری برخوردار بوده‌اند و بافت‌های مغزی قوی‌تری دارند. این دسته از کودکان در سنین بزرگسالی کمتر دچار عارضه مغزی، فراموشی و آلزایمر و سکته مغزی می‌شوند.

میزان آب سالم مورد نیاز کودکان چقدر است؟

سوالی که پیش می‌آید این است که کودکان ما به چه اندازه به مصرف آب سالم نیاز دارند؟ در پاسخ باید گفت میزان این آب مصرفی به عواملی همچون  سن، وزن و جنس کودکان بستگی دارد. همچنین دمای هوا، رطوبت، سطح فعالیت کودک نیز در تعیین آن نقش دارند. در حالت کلی کودکان بالای 4 سال باید روزانه 5 لیوان و در صورت امکان بیشتر از 5 لیوان، آب سالم مصرف کنند تا یک بدن هیدرات داشته و از سلامتی کامل برخوردار شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *