از گذشته تا کنون شوق و اشتیاق زیاد همگان نسبت به شنا و همچنین آب تنی کردن به خصوص در فصل‌های گرم سال بسیار لذت‌بخش و هیجان‌انگیز بوده است. امروزه استخر‌ها به عنوان بهترین مکان برای گذراندن اوقات فراغت بوده و علاوه بر این استخر‌های مسقف امکان این را فراهم می‌کنند که به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی و واهمه، در فصل زمستان هم بتوان از رفتن به استخر لذت برد. استخرها علاوه بر جنبه‌ی تفریحی و ورزشی، که دارند از دید درمانی نیز بسیار حائز اهمیت هستند و امروزه تمیز بودن آب استخرها، مخصوصا در فضاهای عمومی بسیار حائز اهمیت بوده و باید برای آن تدابیر مفیدی اندیشید که باعث آسیب رساندن به بدن،  که در معرض مستقیم آب استخر است، نشود. درست در همین جاست که به منظور از بین بردن آلودگی‌های آب مانند باکتری‌ها، چربی‌ها، قارچ‌ها، آمونیاک، موی سر و شوره‌ آن، تکه‌های پوست، جلبک‌های سلولزی و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آب آن هم در حجم بسیار زیاد، استفاده از تصفیه‌ی آب در استخرها اهمیت پیدا می‌کند.

تصفیه آب استخر
تصفیه آب استخر

تصفیه آب استخر

مراحل و عملکرد دستگاه تصفیه آب استخر

  • اسکیمر و گریل

 اسکیمرها و گریل‌ها مرحله‌ی اول تصفیه‌ی آب استخرها بوده و این قابلیت را دارند که ذرات معلق و بزرگ در آب را جدا کرده و مانع از ورود این آلاینده‌های جامد به سیستم تصفیه و در نتیجه‌ی آن مانع سوختن پمپ و فشار اضافی به سیستم شود. اسکیمرها اغلب اوقات در پایین‌ترین قسمت استخر قرار دارند و توسط توری مانع ورود این آلاینده‌ها می‌شوند. در حالت کلی بیش از ۷۰ درصد از آب استخر توسط اسکیمرها، عاری از مواد معلق درشت شده و به پمپ تصفیه منتقل می‌شوند.

  • سیرکولاتور

 پمپ سیرکولاتور که اغلب کم صداست باید جنسی مقاوم در برابر کلر و مواد شیمیایی که برای ضدعفونی استفاده می‌شود، داشته باشند و وظیفه‌ی هدایت آب استخر که از اسکیمر عبور کرده است را به سیستم تصفیه‌ی آب استخر دارد و بر اساس میزان حجم این آب می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد.

  • سیستم فیلتراسیون آب

آب‌های استخر پس از اینکه از طریق پمپ سیرکولاتور عبور داده می‌شوند باید از سیستم فیلتراسیون نیز عبور کنند. این فیلترها بسته به نیاز می‌توانند از انواع مختلفی مثل فیلتر شنی، کارتریج، کربنی، دیاتومه یا هر نوع فیلتر دیگری باشد. توجه داشته باشید که در هر کدام از این فیلترها ممکن است روش تصفیه به شکل متفاوتی انجام شود. مثلا در فیلتر یونی آب از یک استوانه شنی عبور داده می‌شود و آلودگی‌ها و مواد آلی در خلل و لابه لای این شن‌ها مانده و آب خارج شده عاری از مواد آلوده و ناخالصی است. در فیلتر شنی در مواقعی به صورت دستی و یا  اتوماتیک از شستشوی معکوس، به منظور افزایش سرعت و بهبود عملکرد پس از گذشت زمان معین و مشخص شده، استفاده می‌شود. اما از فیلتر کارتریج که برای حذف ذرات معلق کوچکتر و در سایز کمتر از ۲۰ میکرون است، استفاده می‌شود.

  • گندزدایی شیمیایی

با افزودن مواد شیمیایی همچون ازن و کلر می‌توان آلودگی‌های آب را از بین برد البته ازن از قدرت پاک کنندگی خیلی بیشتری نسبت به کلر برخوردار بوده و قوی‌تر از آن می‌باشد. این مواد باید توسط افراد متخصص افزوده شوند و در صورتی که دز آن‌ها کنترل نشود باعث ایجاد مشکلات جبران ناپذیری خواهد شد. در تعیین میزان مواد شیمیایی افزوده شده بهتر است دما میزان ph آب را اندازه بگیریم. برای انجام عمل گندزدایی میتوان از روش‌های مرسوم دیگری مانند کلرزنی نمکی، استفاده از برم زنی، استفاده از یون ساز و اشعه‌ی فرابنفش هم کمک گرفت.

توجه داشته باشید که عملیات لخته‌سازی، فیلتراسیون و گندزدایی آب استخرها کار دشواری بوده و باید به دقت انجام شود تا آب نهایی از کیفیت مطلوب برای شنا کردن برخوردار شود. در صورت استاندارد نبودن آب پس از اتمام عملیات تصفیه آب ، به خصوص در مکان های عمومی باعث انتقال برخی از بیماری‌های پوستی می شود. عملیات تصفیه آب استخرها به ویژه عملیات گندزدایی توسط کارشناسان و متخصصین انجام می‌شود که در هر لحظه میزان سختی آب را کنترل کرده و پس از نصب، از کیفیت آب حاصله اطمینان کسب می‌کنند.

دستگاه تصفیه آب استخر
دستگاه تصفیه آب استخر

تصفیه آب استخر

قیمت تصفیه آب استخر

قیمت تصفیه آب استخر به عوامل متعددی مانند برند تصفیه آب استخر، تعداد و کیفیت  و از همه مهم‌تر نوع فیلترهای استفاده شده در تصفیه آب استخر که رابطه‌ی مستقیمی با سطح کیفیت آب تولید شده دارد و عوامل متعدد دیگر مانند جنس اجزاء و میزان استحکام آن‌ها در برابر کلر و مواد شیمیایی استفاده شده در استخر و …. دارد. نوع و تعداد فیلترها در پمپ اصلی تصفیه‌ی آب بستگی به مواردی همچون حجم آبی که باید تصفیه شود، يا روباز یا بسته بودن استخر، هزینه‌ی مدنظر برای نصب و سرویس تصفیه آب استخر و از همه مهم‌تر میزان آلودگی آبی که باید تصفیه شود، به خصوص در فضاها و استخرهای عمومی و روباز که بیشتر از استخرهای شخصی و خانگی در معرض آلودگی قرار دارند، است. در خرید دستگاه تصفیه آب استخر بسیار دقت کنید چون که برخی از افراد سودجو و بی توجه که فکر می‌کنند کیفیت آب استخر از اهمیت زیادی برخوردار نیست، و گاها دست به تولید دستگاه‌های بی کیفیت می‌زنند. دستگاه تصفیه آب استاندارد باید مراحل لخته سازی، فیلتراسیون و گندزدایی را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.